(1992-1996) (1996-2000)

SAYGIYLA ANIYORUZ

Özgeçmiş

Dr. Can ÖZŞAHİNOĞLU 1939 yılında Tarsus'da doğmuştur.Orta ve lise eğitimini Amerikan kolejinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş ve 1964 yılında bitirmiştir. Aynı yıl Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Kulak Burun Boğaz dalında ihtisasa başlamış ve ihtisastan sonra aynı yerde uzman olarak çalışmasını sürdürmüştür.Bu dönem içerisinde 1969 yılında Nöro-otoloji dalında üst ihtisas için Londra Üniversitesi The National Hospital de görev yapmıştır.1971 yılında dönüşte yine Hacettepe de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

1972 yılında doçent olan ÖZŞAHİNOĞLU, Adana'da yeni kurulan Tıp Fakültesine kurucu öğretim üyesi olarak KBB bilim dalı başkanlığına atanmış ve 1977 yılında Profesör olmuştur.200 ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı yayınları mevcut olup ,ayrıca "Pratik ,Pediatrik,Otolarengoloji" isimli kitabı ve "Kulak Burun Boğaz Semptomlarından Tanıya Tanıdan Tedaviye Algoritmik Yaklaşım"adlı kitabın çevirim editörlüğünü yapmıştır. KBB ile ilgili alanları:Fasial sin ir,Nörootoloji,Otoloji ve Parotis hastalıklarıdır.Ülkemizde BERA ,lazer ve nazal endoskopiyi kliniğinde ilk kez uygulayanlardandır.

Ç.Ü Tıp Fakültesinde 1972 yılı sonunda göreve başladığından bu yana Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği,Dekan Yardımcılığı,Çukurova Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği Senatörlük gibi görevlerde bulunmuştur.Ayrıca Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı,Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği,Konservatuarda Bölüm Başkanlığı,Ameliyathane sorumluluğu,Ç.Ü. Kütüphane Müdürlüğü,Yayın Komisyonu Başkanlığı,Öğrenci Eğitimi Komisyonu Bşkanlığı gibi çeşitli Akademik ve İdari görevlerde bulunmuştur.

Alanıyla ilgili yurt içi ve yurt dışı otolarengoloji derneklerinde üyelikler ve çeşitli bilimsel dergilerde yayın ve danışma kurulu üyelikleri mevcuttur. Ayrıca çeşitli vakıflarda (Ç.Ü. Güçlendirme Vakfı Başkanlığı, HAS Vakfı, VAKSA, Sağlık Eğitim Vakfı SEV) mütevelli heyeti üyelikleri ve yürütme kurulu üyelikleri yapmıştır.

1992 yılında Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne seçilen ÖZŞAHİNOĞLU iki dönem (1992-2000) 8 yıl bu görevde bulunmuştur.Ayrıca 1992-1993 dönemi Üniversiteler arası Kurul Başkanlığı yapmıştır.

Dr.ÖZŞAHİNOĞLU evli olup, bir çocuk babasıdır. 2006 yılında emekliye ayrılan hocamız 12 Kasım 2020 tarihinde vefat etmiştir.